Bezpečnostní úřad zbavili obvinění v souvislosti s výbuchem sopky

Date:

Share post:

Novozélandský soud osvobodil Národní úřad pro řízení nouzových situací (NEMA) zpod obvinění z porušení bezpečnostních opatření v souvislosti s výbuchem sopky na ostrově White Island (známém také jako Whakaari), při kterém v prosinci 2019 zahynulo 22 lidí a dalších 25 utrpělo zranění, informuje agentura AFP.

Na ostrově se v době erupce nacházelo téměř 50 osob, převážně turisty z Austrálie. NEMA byl jedním z 13 subjektů obviněných z porušení zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Regulační úřad WorkSafe New Zealand uvedl, že NEMA řádně neinformoval vlastníky půdy a veřejnost o rizicích výbuchu.

Soudce okresního soudu v Aucklandu však obvinění vůči NEMA zamítl. Právníci tohoto vládního úřadu úspěšně argumentovali, že vznesená obvinění byla „zcela nesprávně chápána“.

Soudce Evangelos Thomas souhlasil, že úřad nemůže být podle novozélandských právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci brán na odpovědnost.

\“NEMA fyzicky nevykonával na Whakaari žádné práce, neposílal tam pracovníky a nikdy na tento ostrov neumístil žádnou osobu,\“ prohlásil soudce.

„Dnešní proces není o tom, zda NEMA vykonal svou práci dobře – možná ano, možná ne. Jde o to, zda může WorkSafe New Zealand použít tento konkrétní zákon ke stíhání NEMA,“ dodal.

Active volcano Koryaksky or Koryakskaya Sopka. Stratovolcano 3,456 meters (11,339 ft) high. Kamchatka peninsula.

Dalších 11 subjektů prohlásilo, že je nevinných. Jejich představitelé se před soud postaví příští rok.

Minulý týden se společnost Inflite, která se zabývá charterovými lety, přiznala k selhání při zhodnocení rizik ve spojitosti s neštěstím z roku 2019.

Společnosti byla uložena pokuta 147.000 amerických dolarů a dostala příkaz uhradit také náklady na trestní stíhání.

- Reklama -PR články

Další články autora

Poznejte znamení Berana a jeho magické kameny

Podle svých příznivců dokáží magické kameny vyzařovat určité specifické frekvence, které mohou interagovat s našimi osobními energetickými poli....

Otázky a odpovědi: O rizicích vzniku kožních nádorů

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a...

I když jste v práci velmi vytíženi, nezanedbejte oběd! Nejde při něm jen o jídlo

Práce někdy přes den člověka pohltí, ale neměli byste jí obětovat jiné důležité věci. Například svůj stravovací režim....

Evropské ovoce obsahuje nebezpečné pesticidy. Prý se ale není čeho bát

Třetina zkoumaných jablek a téměř polovina ostružin obsahovala látky, které mohou způsobit rakovinu, srdeční choroby nebo vrozené poruchy,...