Bezpečnostní úřad zbavili obvinění v souvislosti s výbuchem sopky

Date:

Share post:

Novozélandský soud osvobodil Národní úřad pro řízení nouzových situací (NEMA) zpod obvinění z porušení bezpečnostních opatření v souvislosti s výbuchem sopky na ostrově White Island (známém také jako Whakaari), při kterém v prosinci 2019 zahynulo 22 lidí a dalších 25 utrpělo zranění, informuje agentura AFP.

Na ostrově se v době erupce nacházelo téměř 50 osob, převážně turisty z Austrálie. NEMA byl jedním z 13 subjektů obviněných z porušení zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Regulační úřad WorkSafe New Zealand uvedl, že NEMA řádně neinformoval vlastníky půdy a veřejnost o rizicích výbuchu.

Soudce okresního soudu v Aucklandu však obvinění vůči NEMA zamítl. Právníci tohoto vládního úřadu úspěšně argumentovali, že vznesená obvinění byla „zcela nesprávně chápána“.

Soudce Evangelos Thomas souhlasil, že úřad nemůže být podle novozélandských právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci brán na odpovědnost.

\“NEMA fyzicky nevykonával na Whakaari žádné práce, neposílal tam pracovníky a nikdy na tento ostrov neumístil žádnou osobu,\“ prohlásil soudce.

„Dnešní proces není o tom, zda NEMA vykonal svou práci dobře – možná ano, možná ne. Jde o to, zda může WorkSafe New Zealand použít tento konkrétní zákon ke stíhání NEMA,“ dodal.

Active volcano Koryaksky or Koryakskaya Sopka. Stratovolcano 3,456 meters (11,339 ft) high. Kamchatka peninsula.

Dalších 11 subjektů prohlásilo, že je nevinných. Jejich představitelé se před soud postaví příští rok.

Minulý týden se společnost Inflite, která se zabývá charterovými lety, přiznala k selhání při zhodnocení rizik ve spojitosti s neštěstím z roku 2019.

Společnosti byla uložena pokuta 147.000 amerických dolarů a dostala příkaz uhradit také náklady na trestní stíhání.

- Reklama -PR články

Další články autora

Výroba svíček

Svíčky jsou krásné a uklidňující doplňky pro váš domov, ale výroba svíček může být také skvělým způsobem, jak...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat pouze na dražší potraviny a energie a na to, že jim...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli, anebo jste zkrátka měli náročnější měsíc či dva v osobním životě. V každém případě se...

Investice do nové, kvalitní sedlovky a sedla All-wings se vám vyplatí

Jezdíte často a rádi na kole? Pak určitě víte, že to, jakou máte sedlovku a sedlo samotné hraje...