Jaké jsou nejčastější pověry spojované s kůží, znaménky a melanomem?
Pokud se podezřelé mateřské znaménko začíná odbarvovat, může to být také nedobrý znak.
Mýtus: Pokud si dám znaménko vyříznout, dojde k jeho rozsevu…
Fakt: Tato často zakořeněná mylná představa vychází z nesprávně vysvětlované zkušenosti. Určitě ve svém okolí naleznete někoho, kdo šel na operaci nádoru, vrátil se z nemocnice a později se u něj objevily nádorové metastázy. Může tak vzniknout dojem, že pokud by nedovolil, aby se v jeho nádoru „spárali“ chirurgové, rakovina by se mu „nerozlezla“ po těle. Realita je však jiná. Právě takový pacient vyhledal lékaře pozdě. Z nádoru ještě před jeho odstraněním stihla v organismu vzniknout nová „dceřiná ložiska“, která se projevila později, až po odstranění „rodičovského“ nádoru. Pacienta tedy „nezahubil“ chirurg, který „rodičovský“ nádor vyřízl, ale pozdní příchod pacienta k odborníkovi.
Onkodermatoložka Murárová v pořadu „Jde o zdraví“: Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?
Mýtus: Je to dobré, podezřelé mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí původní barvu, obranný systém těla se s ním tedy pravděpodobně vyrovnal…
Fakt: Takové změny se mohou dít v tzv. regredujícím, ustupujícím melanomu, tedy nemusí být vůbec příznivým znamením. Podobné změny původně klidného mateřského znaménka by v nás neměly vzbuzovat dojem, že je všechno v pořádku. Měl by to být pro nás stejně závažný důvod k návštěvě odborníka, jako když mateřské znaménko mění svůj tvar a barvu směrem k tmavšímu odstínu.
Mýtus: Z mateřského znaménka mi vyrůstají chlupy. Nemusím se tedy obávat kožní rakoviny.

Fakt: „Vlasatá“ vrozená mateřská znaménka mají stejný sklon k možnému zhoubnému bujení jako jakékoli jiné pigmentové névy – znaménka.
Mýtus: Plochým znaménkům nemusím věnovat velkou pozornost, nebezpečnější jsou ty, co vyrůstají nad okolní kůži…
Fakt: Při pravidelných kontrolách své kůže je třeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Tzv. intradermální névy vyrůstající nad kožní povrch, které jsou nápadnější a z kosmetického hlediska více překážející, téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhé straně více plochých znaménka je z hlediska svého buněčného složení mnoho „živší“ a zhoubný melanom se z nich může vyvinout mnohem dříve. Takové rozdíly nejlépe posoudí zkušené oko odborníka vyzbrojeného speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.