Roušky na letištích a v letadlech od pondělí již nebudou povinné

Date:

Share post:

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) a Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) ve středu vydaly nařízení, kterým se od 16. května ruší plošná povinnost překrytí dýchacích cest na letištích a palubách letadel.

Aktualizovaný Protokol o zdravotní bezpečnosti v letectví bere v úvahu nejnovější vývoj pandemické situace v jednotlivých zemích, zejména míru vakcinace a nabyté imunity obyvatelstva, stejně jako zmírňující se opatření ve většině evropských zemí.

„Pro pasažéry i členy posádky to bude velký krok vpřed směrem k opětovné normalizaci letecké dopravy,“ uvedl výkonný ředitel EASA Patrick Ky. Dodal, že cestující by se však nadále měli chovat zodpovědně a ohleduplně ke spolucestujícím a v případě respiračního onemocnění si roušku či respirátor přece jen nasadit.

Také ředitelka ECDC Andrea Ammonová pasažéry vyzvala k dodržování bezpečnostního odstupu a časté mytí rukou, přičemž upozornila, že rizika spojená s nákazou koronavirem stále přetrvávají.

Aerial view of parked airplanes in the airport terminal. Modern and fastest mode of transportation.

EASA však upozorňuje provozovatele leteckých služeb, aby bezpečné rozestupy mezi cestujícími striktně neuplatňovali, pokud hrozí, že by došlo k prodlení či zdržení cestujících.

Nové nařízení vstoupí v platnost od příštího pondělí, avšak pravidla nošení roušek se mohou u jednotlivých přepravců po tomto datu lišit.

Bude to záviset i na tom, zda v zemi odletu nebo cílové destinaci platí povinnost nošení roušky ve veřejné dopravě.

- Reklama -PR články

Další články autora

Poznejte znamení Berana a jeho magické kameny

Podle svých příznivců dokáží magické kameny vyzařovat určité specifické frekvence, které mohou interagovat s našimi osobními energetickými poli....

Otázky a odpovědi: O rizicích vzniku kožních nádorů

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a...

I když jste v práci velmi vytíženi, nezanedbejte oběd! Nejde při něm jen o jídlo

Práce někdy přes den člověka pohltí, ale neměli byste jí obětovat jiné důležité věci. Například svůj stravovací režim....

Evropské ovoce obsahuje nebezpečné pesticidy. Prý se ale není čeho bát

Třetina zkoumaných jablek a téměř polovina ostružin obsahovala látky, které mohou způsobit rakovinu, srdeční choroby nebo vrozené poruchy,...