Hotely a gastro bojují před začátkem sezóny s nedostatkem zaměstnanců

Date:

Share post:

Zaměstnavatelé v gastru a hotelnictví nadále bojují s důsledky, které způsobila pandemie. Odliv zaměstnanců ze sektoru se jim ani několik týdnů před zahájením letní dovolenkové sezóny stále nepodařilo vykompenzovat. Ať už jde o oblast duálního vzdělávání, vytvoření stabilního zázemí pro odjezdence z Ukrajiny nebo zjednodušení sezónního zaměstnávání cizinců efektivní podpora státu v následujících týdnech bude klíčová. Upozornila na to Asociace hotelů a restaurací Slovenska (AHRS).

Zatočí se vám hlava! Toto jsou nejdražší hotelové pokoje na Slovensku
„Do začátku letní turistické sezóny zbývá už jen několik týdnů, přesto stále evidujeme více než 10.000 volných pracovních míst, která neumíme obsadit,“ podotkl prezident AHRS Marek Harbulák. Zdůraznil, že obnovit důvěru lidí v práci v gastru a hotelnictví bude náročné, ale ne nemožné.

Klíčovou otázkou podle něj zůstává zjednodušení sezónního zaměstnávání. Hoteliéři považují za nezbytné, aby úprava pracovní legislativy přinesla částečné zvýhodnění v odvodové oblasti a tím zatraktivnila zaměstnávání během letní a zimní turistické sezóny.

Přestože již byl předložen do Národní rady (NR) SR návrh zákona, který měl přinést změny v této oblasti, nebyl zatím schválen.

„Schvalování tohoto zákona parlament opakovaně odkládá. Žádáme poslance a příslušné resorty, aby návrh podpořili ještě na květnové schůzi tak, abychom příznivější podmínky sezónního zaměstnávání mohli využít ještě během letošní letní sezóny,“ apeloval Harbulák.

Luxury Hotel Entrance With Luggage Cart, Suitcases And Side View Of Reception Desk.

Poukázal také na to, že pracovní místa jsou k dispozici i pro odjezdence z Ukrajiny. „Zájem o práci přišel prakticky ihned po vypuknutí válečného konfliktu, v jednotlivých gastroprovozech, hotelech a penzionech si už dosud našlo práci přibližně 500 lidí. V mnoha případech však odevzdatelům, především ženám, znemožňuje šanci zaměstnat se nedostatek volných míst ve školách či předškolních zařízeních. Matky totiž často prostě nemají kam své děti umístit,“ konstatoval.

- Reklama -PR články

Další články autora

Poznejte znamení Berana a jeho magické kameny

Podle svých příznivců dokáží magické kameny vyzařovat určité specifické frekvence, které mohou interagovat s našimi osobními energetickými poli....

Otázky a odpovědi: O rizicích vzniku kožních nádorů

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a...

I když jste v práci velmi vytíženi, nezanedbejte oběd! Nejde při něm jen o jídlo

Práce někdy přes den člověka pohltí, ale neměli byste jí obětovat jiné důležité věci. Například svůj stravovací režim....

Evropské ovoce obsahuje nebezpečné pesticidy. Prý se ale není čeho bát

Třetina zkoumaných jablek a téměř polovina ostružin obsahovala látky, které mohou způsobit rakovinu, srdeční choroby nebo vrozené poruchy,...