Otázky a odpovědi: O rizicích vzniku kožních nádorů

Date:

Share post:

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a často se spálí.

Osvěta a edukace v souvislosti s rizikem kožních nádorů probíhají již několik let, přesto čísla a počty pacientů s rakovinou kůže každoročně stoupají. V čem vidíte největší problém?

Vyšší výskyt maligního melanomu i nemelanomové kožní rakoviny je celosvětový trend nejen u nás, ale také v zemích, kde jsou preventivní kampaně mnohem silnější. K výraznějšímu růstu nových případů přispívají zejména environmentální a sociálně-kulturní faktory. Vlivem úbytku ozonové vrstvy je intenzita UV záření silnější, lidé tráví svůj volný čas venku, sportují a cestují k moři mnohem více než v minulosti a nejen v letním období. Také trendy v módě a oblékání jsou jiné než za dob našich babiček. K rozvoji kožních nádorů přispívá také snížení imunity vlivem některých onemocnění nebo léků. Stoupající trend pravděpodobně těžko ovlivníme. Preventivní kampaně jsou však důležité pro to, abychom zlepšili a urychlili diagnostiku kožních nádorů a tím zkvalitnili a prodloužili život našich pacientů.

young woman on beach with suntan lotion

Na jedné straně je prevence a osvěta jistě důležitá, ale mnozí pacienti přicházejí k lékaři, přestože se často nevystavují slunečnímu záření a dokonce se neradi opalují. Co jsou tedy hlavní rizikové faktory pro vznik zhoubných národů kůže?

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a často se spálí. Právě tyto rizikové typy kůže – fototyp I a II, tedy lidé s bledou pokožkou, pihami, s zrzavými nebo blond vlasy – jsou nejvíce ohroženi vznikem kožní rakoviny v porovnání s lidmi s tmavším typem pokožky. K dalším rizikovým faktorům patří genetická zátěž v rodině, kdy se melanom nebo nemelanomová rakovina kůže vyskytují u pokrevních příbuzných, rovněž vysoký počet znamének, vyšší věk a snížená imunita.

- Reklama -PR články

Další články autora

Výroba svíček

Svíčky jsou krásné a uklidňující doplňky pro váš domov, ale výroba svíček může být také skvělým způsobem, jak...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat pouze na dražší potraviny a energie a na to, že jim...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli, anebo jste zkrátka měli náročnější měsíc či dva v osobním životě. V každém případě se...

Investice do nové, kvalitní sedlovky a sedla All-wings se vám vyplatí

Jezdíte často a rádi na kole? Pak určitě víte, že to, jakou máte sedlovku a sedlo samotné hraje...