„Pokud žena kojí na veřejnosti, nedělá to proto, že se chce odhalovat. Jen krmí své dítě,“

Date:

Share post:

Ve zvolenské nemocnici začaly maminkám poskytovat od května letošního roku laktační poradenství. Vyžádaly si ho samy rodičky. Přečtěte si, co je podle laktační poradkyně Jany Sinatrové důležité pro úspěšné kojení.

Práce laktační poradkyně Jany Sanitrové spočívá hlavně v praktické pomoci matkám s technikou kojení a ve vysvětlení správných poloh kojení. Pomůže také s přisátím miminka, což je klíčové pro tvorbu mléka a dostatečné pití miminka na prsu. Přečtěte si rozhovor s novou laktační poradkyní, kterou přinesla sama nemocnice.

Vystudovali jste pedagogické minimum a později jste si udělali kurz laktační poradkyně. Myslíte si, že laktační poradkyní se může stát kdokoli? Je tento kurz náročný?
Vystudovala jsem střední a vysokou školu pedagogickou a věnovala jsem se několik let práci s dětmi. Laktační kurz jsem si dělala až u vlastních dětí a po zkušenostech s kojením, o kterém jsem si myslela, že bylo bezproblémové. Teď už se na to dívám jinak a v této době bych to už netvrdila. Kurz trval třičtvrtě roku, byl plný informací, nejnovějších vědeckých studií a hlavně nechyběly praktické ukázky. Výstupem bylo několik testů, řešení různých modelačních situací, vědomostní zkouška, praktická ukázka a popis poloh, přisátí a určení vydatnosti pití děťátka na prsu. Každoročně je třeba provést recertifikaci, tedy jeden pokročilý kurz a následné přetestování. Ne, není to pro každého, neboť ne každý člověk touží takovou práci dělat, ale kdo ano a volá ho to, může to zkusit. Je to krásná práce a má velký smysl, pro mě jistě.

Co vás přivedlo k myšlence laktačního poradenství?
Moje prvotní myšlenka nebyla, že chci být laktační poradkyní, to se vyvíjelo postupně, když jsem čekala prvního syna. Chtěla jsem být připravena na porod a abych to dobře zvládla, absolvovala jsem přípravu v porodnici. Bylo to skvělé, porodní asistentka fundovaná. Ale šlo o spoustu informací o porodu za krátkou dobu, asi týden jsem to potom zpracovávala. Ale chtěla jsem vědět i další informace, zejména co bude po porodu, co se týče péče o miminko, dále o kojení. To vše ve formě více setkání. Přišel nápad realizovat takovou formu předporodních příprav a následovalo několik let vzdělávání s odborníky, doktory, porodními asistentkami, fyzioterapeuty a mnoha jinými. A tak mohu nyní říci, že se věnuji ženám v období těhotenství, porodu, šestinedělí i kojení. Velmi se mi líbí ta kontinuální péče o ženu. Toto je směr, jakým bychom se měli ubírat.

Jana Sanitrová pomáhá mamince s kojením. Foto: nemocnice ZvolenJe laktační poradenství již rozšířeno, nebo o něm stále ještě mnoho žen neví?
Myslím si, že ve společnosti je již rozšířeno povědomí o této službě. Pokud i žena po porodu tuto vědomost nemá, tak se k ní ta informace jistě dostane, ať už prostřednictvím doporučení pediatra, rodiny, kamarádky nebo při vyhledávání věcí ohledně kojení na internetu, kde je dostupný seznam poradkyň. Určitě se najde skupina žen, které i při problémech s kojením laktační poradkyni neosloví nebo váhají a poté, až když je již situace velmi vyhrocená, se k tomu odhodlají. Vždy je lepší řešit problém s kojením v zárodku. Za sebe můžu říct, že se setkávám se zájmem maminek situaci řešit, protože jim na kojení záleží.

Zdá se, že problémy s kojením jsou u maminek stále rozšířenější. Myslíte si, že mají dnešní maminky skutečně častěji problémy s tvorbou mléka či technikou, nebo se o tom jen víc mluví?
Mnohé ženy se během kojení setkají s různými problémy a často je to překvapí, protože kojení se vnímá jako přirozené a že jde vlastně hladce, realita však často bývá jiná. Samozřejmě jsou i ženy, které kojí a nemají problémy. Vždy tomu tak bylo. Aby se matka vyhnula problémům, měla by se o informace o kojení zajímat ještě před porodem, po porodu využít praktické pomoci s technikou a v případě nějakých potíží to včas řešit. A pak může být kojení opravdu uspokojivé pro ženu i miminko, neboť výrazně zjednodušuje péči o děťátko. Není to jen o krmení, ale také o vytváření vztahové vazby.

Close Up Of Loving Mother Feeding Newborn Baby Son With Bottle At Home

Věděli byste ze svých zkušeností zhodnotit, co způsobuje nejčastější problémy při kojení? Mají ženy špatnou techniku ​​nebo hraje roli i nedostatečná tvorba mléka ze stresu?
První hodiny a dny po porodu jsou klíčové pro kojení, již v porodnici se může kojení dobře „nastartovat“. Hlavně, pokud je umožněn bonding po porodu, kde má miminko prostor a čas ke kojení. Mluvíme o „zlaté první hodince“ po porodu, kde má-li se děťátko možnost kojit, tak ženy mají mnohem vyšší tvorbu mléka.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Špičková kamera, neuvěřitelný výkon. Do Česka dorazilo nové vivo X100 Pro.

Společnost vivo představuje nové zařízení z generace špičkových modelů X. Vlajková loď vivo X100 Pro nabízí vynikající fotoaparát,...

Párty stan jako zázemí pro sportovní aktivity: Jak na to?

Párty stan může být také zázemím pro různé sportovní aktivity. Jak ho zařídit pro tyto účely a na...

Kočičí domek: Útočiště pro Vašeho chlupáčka

Vlastnit kočičí domek patří mezi jedny z nejlepších investic, které můžete pro vašeho čtyřnohého mazlíčka udělat. Zároveň se...